Politechnika Częstochowska

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego 2020/2021 już niebawem. Stąd też Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej przygotowuje się na częściowy powrót studentów w swoje mury. Szczegółowe informacje dotyczące organizacji procesu kształcenia na Politechnice Częstochowskiej pojawią się wkrótce. Tymczasem od kilku dni pracownicy i doktoranci Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej wykorzystując bazę laboratoryjną sami produkują płyn do dezynfekcji rąk zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz drukują przyłbice ochronne na własne potrzeby. Pracownicy naukowi z zakresu chemii do przygotowania płynu do dezynfekcji rąk używają: alkoholu etylowego w stężeniu 96 proc., nadtlenku wodoru (3 proc.), gliceryny (98 proc.) oraz wody destylowanej. Natomiast przyłbice ochronne powstają w nowoczesnych drukarkach 3D, przy wykorzystaniu dostępnych projektów. Na początek środki ochrony zostaną przekazane studentom oraz pracownikom Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, jednak niewykluczone, że w akcję włączą się pozostałe Wydziały Politechniki Częstochowskiej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z postępu prac.

Przedstawiciele naszej Uczelni uczestniczyli w wideokonferencji z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciechem Murdzkiem poświęconej działaniom polskich uczelni w walce z koronawirusem.
 
Polskie politechniki od wielu tygodni pomagają w walce z koronawirusem - przygotowują przyłbice ochronne w oparciu o druk 3D, udostępniają szpitalom sprzęt laboratoryjny, kamery termowizyjne, włączyły się także w prace nad prototypem respiratora. O szczegółach tych działań rozmawiano 19 maja 2020 r. podczas telekonferencji „Politechniki pomagają" z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka oraz wiceministrów Anny Budzanowskiej i Wojciecha Maksymowicza. Inicjatorem przedsięwzięcia była Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i ds. Studenckich Uczelni Technicznych. Naszą uczelnię reprezentowali dr hab. inż. Marcin Knapiński prof. PCz, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, dr inż. Artur Wojciechowski z Wydziału Elektrycznego oraz Izabela Walarowska kierownik Biura Karier i Marketingu. Zaprezentowano szereg działań Politechniki Częstochowskiej, takich jak: wykonanie przyłbic w oparciu o druk 3D, wydruk złączek do respiratorów, udostępnienie i zainstalowanie kamery termowizyjnej do pomiaru temperatury ciała w akademiku, organizację zdalnych zajęć dla uczniów szkół ponadpodstawowych i maturzystów.
 
 
 
 

21.02.2020 r. nasz Wydział odwiedzili uczniowie pierwszej klasy z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z diagnostyki okulistycznej i optometrii oraz inżynierii materiałowej, ponadto wzięli udział w pokazach doświadczeń fizycznych. Mamy nadzieję że zajęcia na Politechnice podobały się uczniom.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za odwiedziny i zapraszamy do ponownej wizyty.

Więcej zdjęć: facebook.com/wipitm

http://zeromski.szkola.pl/index.php

http://zeromski.szkola.pl/index.php/8-wyjazdy/793-wspolpraca-z-politechnika-czestochowska

W laboratorium Druku 3D Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej, powstają przyłbice ochronne dla ratowników i medyków. Pracownicy Wydziału od kilku dni pracują nad drukiem przyłbic ochronnych dla szpitali. Codziennie  w laboratorium powstaje kilka osłon twarzy. Mogą one służyć jako bariera w kontakcie z koronawirusem. Przyłbice mogą używać lekarze, pielęgniarki lub ratownicy. Pierwsza partia zostanie przekazana w najbliższych dniach do Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

,,Politechniki w akcji pomocyˮ.

 https://katowice.tvp.pl/47466963/politechnika-czestochowska-produkuje-przylbice

http://www.wczestochowie.pl/artykul/34956,na-politechnice-czestochowskiej-drukuja-przylbice-ochronne-dla-szpitali

https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,25852129,koronawirus-naukowcy-z-politechniki-czestochowskiej-drukuja.html?disableRedirects=true

https://www.radiojura.pl/pracownicy-politechniki-czestochowskiej-produkuja-przylbice-ochronne-dla-ratownikow-i-lekarzy.html

http://czestochowskie24.pl/czestochowa/politechnika-drukuje-przylbice-ochronne-dla-szpitali/

http://trybunaczestochowska.pl/2020/04/10/naukowcy-drukuja-przylbice-ochronne-dla-szpitali/

https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/51,48725,25852129.html?i=5&disableRedirects=true

http://gazetacz.com.pl/naukowcy-politechniki-czestochowskiej-drukuja-przylbice-ochronne-dla-szpitali/

 

 

W dniu 12.02.2020 r. na naszym Wydziale odbyły się pokazy doświadczeń fizycznych dla ponad 100 uczniów ze szkoły Podstawowej z Przybynowa oraz Konopisk.

Dziękujemy uczniom oraz nauczycielom za odwiedziny.

facebook.com/wipitm

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.