Politechnika Częstochowska

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

8 czerwca 2018 r. odbyło się już 43 znane i lubiane od lat "Spotkanie pod Kadzią". Spotkanie to jest tradycją nawiązującą do spotkań hutników, którzy po ciężkiej pracy gromadzili się przy kuflu piwa. Impreza zorganizowana przez nasz Wydział integruje pracowników Uczelni i ludzi przemysłu. Po raz pierwszy "Spotkanie pod Kadzią" odbyło się w 1975 roku."Spotkanie pod Kadzią" jest to stała forma poszanowania tradycji, którą może poszczycić się niewiele uczelni w Polsce.

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/pg/wipitm

https://www.instagram.com/wipitm/

23 maja  br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 odbyła się III edycja Piotrkowskiego Pikniku Nauki i Techniki EXPLORER. Przygotowano 70 stanowisk wystawców (10 więcej niż w roku ubiegłym). Szkołę odwiedziło około półtora tysiąca gości ze wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych z Piotrkowa i okolic. Piknik dał wyjątkową okazję do obcowania z techniką i nauką w niecodzienny sposób – można było uczestniczyć w wielu pokazach, zgłębiać tajniki archeologii i daktyloskopii, samodzielnie wykonać doświadczenie chemiczne, wyprodukować niewielki odlew, rozszyfrować zagadkowe pojęcia itp.

Na stoiskach zorganizowanych przez Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, można było zapoznać się z nowymi Kierunkami które ma do zaoferowania Wydział tj.: Odlewnictwo oraz Technologia Szkła i Ceramiki.

http://www.zsp2.piotrkow.pl/aktualnosci-a20/explorer-3-r687

 

https://www.epiotrkow.pl/news/III-Piotrkowski-Piknik-Nauki-i-Techniki-Explorer,32183

 

W dniu 29.05.2018 r. studenci naszego wydziału, kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa i Higiena Pracy oraz Inżynieria Materiałowa (I rok) uczestniczyli w zajęciach praktycznych w ISD Huta Częstochowa. Głównym tematem wizyty była praca sieci i urządzeń energetycznych w Walcowni Blach Grubych, m. in. pieców przemysłowych oraz eksploatacja urządzeń grzewczych, a także zagrożenia i zasady bezpieczeństwa na terenie zakładu.  Grupę oprowadzali: Koordynator Procesów Grzewczych – Główny Specjalista Pan Jarosław Czarnecki, Koordynator ds. Gazowych i Pieców Przemysłowych – Pan mgr inż. Artur Maroszek oraz Koordynator ds. BHP, Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa Gazowego - Główny Specjalista – Pan mgr inż. Robert Gonera, którzy odpowiadali na pytania studentów dotyczące hutniczej branży energetycznej.
Opiekunowie grupy w osobach dr hab. inż. Monika Zajemska, prof. PCz oraz dr inż. Dorota Musiał.
Serdecznie dziękujemy pracownikom firmy za poświęcony czas i  przekazanie cennej wiedzy praktycznej.

 

Po raz kolejny w dniu 26 maja 2018 r. na Placu Biegańskiego odbył się Festiwal Nauki. Podczas Festiwalu można było wziąć udział w pokazach i eksperymentach naukowych przygotowanych przez naukowców z Politechniki Częstochowskiej.
Na stoisku zorganizowanym przez pracowników Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, można było zobaczyć: doświadczenia chemiczne oraz fizyczne, urządzenia sterujące wykorzystywane w automatyzacji różnych procesów, mikroskopy optyczne, mierniki dźwięku, wyroby z metalu, unikalne odlewy, wyroby z drukarek 3D oraz drukarkę 3D. Dodatkowo podczas Festiwalu Nauki organizowane były zabawy oraz konkursy naukowe.

Więcej zdjęć można zobaczyć na naszym fanpage'u: https://www.facebook.com/wipitm

Wszystkim pracownikom Wydziału dziękujemy za udział oraz zaangażowanie.

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.