Politechnika Częstochowska

Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów

W kwietniu 2018  na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków  innowacyjne rozwiązanie zatytułowane: The methof of obtaing a magnetic composite for retention systems in reconstruktive medicine,  uzyskało pierwszą nagrodę w kategorii medycznej. Wynalazek prezentowała mgr K. Bordolińska, doktorantka w Katedrze Chemii PCz, w zastępstwie laureatki  konkursu „Student-wynalazca”  dr inż. Klaudii Radomskiej. Rozwiązanie  opracowane zostało w zespole: dr inż. Klaudia Radomska (Katedra Chemii, WIPiTM), dr hab. Grażyna Pawłowska prof. PCz (Katedra Chemii, WIPiTM) oraz dr inż. Dorota Kimecka-Tatar (Katedra Inżynierii Produkcji i Bezpieczeństwa, WZ).
Wystawa Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions” gromadzi wynalazców, projektantów i konstruktorów z całego świata zatem zdobycie złotego medalu przez zespół naukowców z Politechniki Częstochowskiej jest dużym wyróżnieniem. Gratulujemy.

W dniu 19 kwietnia 2018 r. po raz kolejny na Politechnice Częstochowskie odbył się „ Dzień Otwartych Drzwi”. Podczas dnia otwartego uczniowie szkół średnich mieli szansę zapoznać się z pełną ofertą dydaktyczną uczelni, poznać zasady rekrutacji na studia, a także zwiedzić laboratoria wydziałów. Tego dnia odbył się również wykład naszych naukowców: "Fizyka wokół nas". Ponadto tego dnia w ramach akcji „Dziewczyny na Politechniki!” został również zorganizowany „Bieg w kasku” wokół miasteczka akademickiego.
Dodatkowo na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów zostały zorganizowane stoiska na których zaprezentowane zostały wszystkie kierunki kształcenia tj.: Metalurgia, Inżynieria Materiałowa, Fizyka Techniczna, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Inżynieria Biomedyczna, Bezpieczeństwo i Higiena Pracy oraz trzy nowe kierunki: Tworzenie Innowacji w Procesach Produkcyjnych, Odlewnictwo, Technologia Szkła i Ceramiki. Ponadto uczniowie mogli zwiedzić Galerię Sztuki Odlewniczej im. Prof. Sakwy oraz wybrane laboratoria Wydziału.
Na stoiskach zorganizowanych na Wydziale uczniowie mogli zobaczyć między innymi: doświadczenia fizyczne oraz chemiczne, urządzenia sterujące wykorzystywane w automatyzacji różnych procesów, mikroskopy optyczne, urządzenia optometryczne, ultrasonografy, wyroby z metalu, unikalne odlewy,  metale z pamięcią kształtu, mierniki dźwięku, wyroby ze szkła, drukarki 3D, wyroby z drukarek 3D a także wiele innych rzeczy.
Uczniowie mogli przekonać się, jaką bogatą ofertą kształcenia dysponuje Wydział oraz zobaczyć na czym tak naprawdę polega studiowanie na Politechnice Częstochowskiej.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w dniach otwartych Politechniki Częstochowskiej.

Dziękujemy również pracownikom, doktorantom i studentom naszego Wydziału za pomoc w organizacji i przebiegu wydarzenia.

W dniu 13.04.2018 r., mieliśmy przyjemność gościć na naszym Wydziale, uczniów Szkoły Podstawowej z Janowa. Uczniowie mieli możliwość zobaczyć pokaz doświadczeń fizycznych oraz pokaz doświadczeń chemicznych. Na zakończenie uczniowie zwiedzili Galerię Sztuki Odlewniczej im. prof. Sakwy.
Serdecznie dziękujemy uczniom oraz opiekunom za udział w pokazach!

W dniu 12.04.2018 roku studenci z Koła Naukowego „Mecatroo” wraz z opiekunami dr inż. Marcinem Kwapiszem i mgr inż. Pawłem Rajczykiem, uczestniczyli w wyjeździe na branżowe targi kieleckie pt. „Przemysłowa Wiosna’’. Zaprezentowało się 951 wystawców z 36 krajów, między innymi z tematyki: technologia druku 3D, technologia obróbki laserem, technologia spawalnictwa, automatyka i robotyka.

W dniu 13.04.2018 r. na Politechnice Częstochowskiej odbyła się „Gra miejska” w ramach  V edycji Projektu "Młodzi-Kreatywni" realizowanego w ramach Programu Wspierania Przedsiębiorczości. Podczas zabawy wykonywali zadania związane z przedsiębiorczością i nauką. W grze uczestniczyło 11 reprezentacji szkolnych (każda po 10 osób), które przez 3 godziny musiały podążać wylosowaną trasą poprzez punkty partnerów projektu (zlokalizowanych na terenie kampusu PCz i AJD). W każdym z punktów uczestnicy musieli rozwiązać test, zadanie logiczne lub praktyczne. Na Wydziale Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów, młodzież również wykonywała zadanie.

Finał zabawy odbył się w auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, gdzie ogłoszono zwycięzców. Laureatom nagrody wręczyli prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz rektor Politechniki Częstochowskiej Norbert Sczygiol.

Miejska gra to jedno z działań V edycji Projektu "Młodzi-Kreatywni", realizowanego w ramach Programu Wspierania Przedsiębiorczości i Tworzenia Nowych Miejsc Pracy w Częstochowie na lata 2013-2018. Projekt ma na celu rozwijanie kreatywności i przedsiębiorczości wśród uczniów, profilaktykę bezrobocia oraz wsparcie nauczania przedmiotu podstawy przedsiębiorczości. Jego adresatami są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych w Częstochowie oraz nauczyciele podstaw przedsiębiorczości.
Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.