W sobotę 27 maja na placu Biegańskiego odbyła się kolejna edycja Festiwalu Nauki – przedsięwzięcia przygotowanego przez Politechnikę Częstochowską. Impreza ma już kilkuletnią tradycję. Głównym celem Festiwalu jest prezentacja dorobku naukowo-dydaktycznego sześciu wydziałów naszej Uczelni oraz pokaz doświadczeń laboratoryjnych dla mieszkańców Częstochowy. Na stoisku organizowanym przez Wydział Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów można było zobaczyć:
- doświadczenia fizyczne i chemiczne,
- małe detonacje i błyskawiczne zamrażanie,
- "energię, która wprawia w ruch",
- niezwykły świat pod mikroskopem,
- metale z pamięcią kształtu,
- rejestrację promieniowania cieplnego emitowanego przez ciała fizyczne,
- miernik dźwięku.
Najmłodsi mogli lepić z gliny oraz wsiąść udział w różnych zabawach oraz konkursach z nagrodami.

Więcej zdjęć można zobaczyć na naszym fanpage'u: https://www.facebook.com/wipitm

20 maja 2017 r. w Galerii Jurajskiej odbył się "Piknik naukowy". Wykładowcy oraz studenci Politechniki Częstochowskiej zaprezentowali na nim wiele ciekawostek. Galeria zamieniła się w laboratorium doświadczalne, w którym ciała lewitowały w strumieniu powietrza i powstawały pioruny. Zaprezentowano także nowoczesne roboty stworzone przez Politechnikę i rowery z napędem elektrycznym. Najmłodsi mogli wziąć udział w widowiskowych eksperymentach chemicznych, a także "zobaczyć dźwięk". Można było także zobaczyć własne ciało w kamerze termowizyjnej oraz spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy. Ponadto dla uczestników pikniku przygotowano różne quizy i konkursy.

Więcej zdjęć można zobaczyć na naszym fanpage'u : www.facebook.com/wipitm/

 

Agencja Rozwoju Zawiercia zorganizowała 25 kwietnia 2017 r., konferencję pt.: „Innowacyjność produktów, usług poprzez współpracę z sektorem naukowym i badawczym”. W trakcie konferencji przedsiębiorcy z zaciekawieniem wysłuchali prelegentów ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości do którego firmy aplikują o bezzwrotne dotacje. Rady ekspertów pozwalają przedsiębiorcom na profesjonalne opracowanie wniosków o dotacje zwiększając tym samym szansę na ich otrzymanie. W kolejnej części spotkania prelegenci z Funduszu Górnośląskiego omówili szczegółowo wsparcie firm na finansowanie ich projektów inwestycyjnych, oraz możliwości  dofinansowania usług szkoleniowych i doradczych dla firm.
Prelegentami w konferencji byli również naukowcy z Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów Politechniki Częstochowskiej, którzy przedstawili swoją ofertę współpracy z przedsiębiorstwami pozwalającej firmom uzyskać nową innowacyjną jakość swoich produktów i procesów produkcyjnych.

Więcej informacji: http://www.park.zawiercie.eu/aktualnosci/126

Kolejna konferencja odbędzie się 17 maja 2017r., w siedzibie Agencji Rozwoju Zawiercia, na której tym razem będziemy gościć Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej.

28 kwietnia 2017 roku uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Wieluniu i okolic mogli uczestniczyć w pokazach, warsztatach i wykładach, które miały miejsce w siedzibie szkół katolickich SPSK (Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Bp. Teodora Kubiny w Wieluniu) w ramach I PIKNIKU NAUKOWEGO.
Podczas tego wydarzenia prezentowały się Uczelnie wyższe z okolic Wielunia, w tym Politechnika Częstochowska i jej wszystkie Wydziały. Kilkuset uczniów z całego regionu miało okazję zapoznać się z ofertą naszej uczelni. Na stanowisku obsługiwanym przez pracowników naszego Wydziału, odbyły się pokazy doświadczeń fizycznych. W "Pikniku Naukowym" z ramienia Wydziału uczestniczyli: dr inż. Paweł Pietrusiewicz, dr inż. Konrad Gruszka oraz dr inż. Jakub Rzącki.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Dyrekcji szkoły i jej pracowników.

27 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie odbył się "Festiwal Techniki", połączony z dniem otwartym szkoły. Liczną grupę uczestniczących w tym wydarzeniu stanowili gimnazjaliści z Częstochowy i powiatu częstochowskiego. W związku z tym wydarzeniem zostały przygotowane stanowiska prezentujące poszczególne kierunki kształcenia zarówno w technikum, jak i w szkole branżowej. Uczniowie mogli wziąć udział w wielu przygotowanych dla nich warsztatach: plastycznych, rysunkowych, odlewniczych, malowania na szkle, tworzenia biżuterii florystycznej. Na "stanowisku odlewniczym”, które było obsługiwane przez pracownika naszego Wydziału, dr inż. Macieja Nadolskiego, odbył się pokaz odlewnictwa, który obejmował: wykonanie form z masy formierskiej, wytapianie metalu w piecu indukcyjnym oraz wykonanie odlewu. Po pokazie odbyły się dla uczniów warsztaty, podczas których uczniowie mogli samodzielnie wykonać formy z masy formierskiej oraz otrzymać gotowy odlew.

Więcej informacji o Festiwalu Techniki na stronie Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie: http://zst.czest.pl/festiwal-techniki-2017/

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Dyrekcji szkoły i jej pracowników.

Ta strona używa ciasteczek zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki Ok, rozumiem.